Zdobywanie wiedzy poprzez zabawę to jedna z najlepszych metod wychowawczo – edukacyjnych. Taką przesłankę miał też zorganizowany w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Elektrowni Turów Piknik Edukacyjny „Pozytywna Energia” z okazji Dnia Dziecka. Jego uczestnikami byli uczniowie klas 1 – 3 ze Szkół Podstawowych nr 1 w Bogatyni i nr 5 w Trzcińcu.
 
[caption id="attachment_9323" align="alignleft" width="1260" caption="Dzieci podczas wizyty w Elektrowni Turów"][/caption]
 
Impreza, w której wzięło udział 130 dzieci oraz ich opiekunowie, odbyła się w środę, 6 czerwca b.r. i podzielona była na dwie części. Najpierw dzieci miały okazję poznać Elektrownie Turów od wewnątrz. Zwiedzający zobaczyli m.in. plac węglowy, taras widokowy, budynek maszynowni i kotłowni, nastawnię blokową oraz chłodnię kominową. Kluczowe obiekty zakładu i etapy procesu wytwarzania energii elektrycznej prezentowali im przewodnicy wycieczek, wyjaśniając zasadę działania. Na małych wycieczkowiczach największe wrażenie wywarła wizyta na tarasie widokowym, który znajduje się na dachu kotłowni, na wysokości 64 m. Jak twierdzą – najważniejszym obiektem w Elektrowni jest komin, a wnętrze maszynowni wygląda jak statek kosmiczny. Fantazja dziecięca nie zna granic, a – patrząc na ich twarze już wiem, że przez najbliższy okres dzieci będą wspominały tą wizytę z entuzjazmem. Uczniowie już pytają mnie kiedy przyjdziemy ponownie – mówiła jedna z wychowawczyń.
 
Drugą częścią pikniku był festyn, nieopodal Elektrowni Turów, na terenie PPU Solpet Sp. z o.o. w Bogatyni. Tego dnia tamtejsza rozległa polana zamieniła się w wielki, kolorowy plac zabaw, gdzie na dzieci czekały atrakcje zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział Bogatynia. Oprócz integracyjnych gier i zabaw, maluchy mogły pochwalić się informacjami zdobytymi podczas wycieczek w ramach konkursu wiedzy o Elektrowni Turów.
 
„Pozytywna Energia” była odczuwalna przez cały czas trwania imprezy. W ramach wdzięczności za zaproszenie na piknik, dzieci wręczyły przedstawicielom Oddziału Elektrowni Turów wielką, wykonaną przez siebie laurkę.
 
[gallery]