45-lecie Reprezentacyjnej Orkiestry Elektrowni Turów

W tym roku Orkiestra obchodzi Jubileusz 45-lecia. Z tej okazji w Bogatyńskim Ośrodku Kultury 3 września odbył się uroczysty koncert.

Uczestniczyli w nim m.in. Urszula Ciupak Starosta Zgorzelecki, Mariusz Wieczorek zastępca Starosty, Monika Oleksak Za-ca Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, Dorota Bojakowska Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Bogatynia oraz Paweł Styczyński Za-ca Dyrektora Dyrektor Ekonomiczno-Finansowy Elektrowni Turów.

Koncert swoim przyjazdem uświetniły:

Orkiestra Dęta KWB Turów

Zakładowa Orkiestra Górnicza KWB Bełchatów

Przemkowska Orkiestra Dęta

oraz Jubilatka Orkiestra Reprezentacyjna Elektrowni Turów.

-Kiedyś wiele zakładów posiadało orkiestry dęte, w tej chwili jest to rzadkość. Cieszę się, że na naszym terenie jest orkiestra, która uświetnia wszelkie uroczystości nie tylko państwowe, ale również związane z życiem społecznym. Orkiestrze życzę aby miłość do muzyki w niej nie osłabła. - Powiedziała Urszula Ciupak Starosta Zgorzelecki.

-Gratuluję orkiestrze profesjonalizmu o czym świadczy ich wspaniała historia wypełniona wieloma sukcesami, nagrodami i niezliczonymi koncertami. Prezentowany repertuar orkiestry doskonale opracowany zachwyca i wzrusza zostawiając w pamięci niezapomniane wrażenia. Gratuluję wspaniałego Jubileuszu. - Powiedział Paweł Styczyński Zastępca dyrektora Elektrowni Turów Dyrektor Ekonomiczno – Finansowy.

Na zakończenie koncertu widzów czekała niesamowita atrakcja. Mieli okazję wysłuchać połączonych sił. Bez jakiejkolwiek próby na scenie wystąpiły wszystkie cztery orkiestry - ponad 100 muzyków.

 

 

Zakładowa orkiestra dęta została założona w 1972r. z inicjatywy Eugeniusza Mroza – byłego dyrektora Elektrowni Turów. Skład orkiestry kompletował kapelmistrz Kazimierz Bachorczyk, który prowadził orkiestrę do 1981 r. Należy nadmienić, że skład orkiestry składał się wyłącznie z pracowników Elektrowni Turów.

W roku 1981 funkcję Kapelmistrza przejął Piotr Janek, który prowadził orkiestrę do 1995 r. Bazą orkiestry był wówczas Ośrodek Zajęć Pozalekcyjnych szkoły przyzakładowej, której dyrektorem był Eugeniusz Seweryn.

Od 1995 r. Kapelmistrzem orkiestry jest Ryszard Drużbiak. Od początku istnienia zespół brał udział w wielu uroczystościach w kraju i za granicą. Od 2001 r. Zmieniono nazwę z orkiestry zakładowej na Orkiestrę Reprezentacyjną Elektrowni Turów.

W 2000 r. orkiestra zdobyła pierwsze miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr we Wrocławiu i reprezentowała Dolny Śląsk na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr w Poznaniu gdzie zdobyła główną nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez kolejne 7 lat zajmowała pierwsze miejsce na wojewódzkich przeglądach orkiestr. Na bazie tej orkiestry Kapelmistrz założył Big Band, który może pochwalić się nagraniem 3 płyt CD z muzyką rozrywkową oraz jazzem.

 

Big Band wystąpił również z Demisem Roussosem Podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej. W 2008 r. i w 2011 r. Big Band zdobył drugie oraz trzecie miejsce na międzynarodowym przeglądzie Big Bandów w Czeskim Decinie a Kapelmistrz otrzymał nagrodę najlepszego trębacza obu festiwali. W 2009 roku Big Band zdobył pierwsze miejsce na międzynarodowym przeglądzie „ Karbonalja 2009” oraz pierwsze miejsce na wojewódzkim przeglądzie w Legnicy. Big Band corocznie koncertuje podczas Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu, oraz Lwóweckiego Lata Agatowego.

 

KAZIMIERZ BACHORCZYK — Do Turowa przyciągnęła mnie perspektywa otrzymania mieszkania oraz stworzenia czegoś nowego. Grałem w orkiestrach dętych, szkolnych i wojskowych, wiedziałem jak ją prowadzić. Organizując orkiestrę napotkałem na wiele trudności prawnych i formalnych. Kapelmistrz w zakładzie przypisywany był różnym stanowiskom. Kiedy mieliśmy werblistki ogromnym problemem był zakup rajstop — w zakładzie nie przewidziano takiego wydatku. Uważam, że orkiestra zrobiła ogromne postępy, widać wielu młodych ludzi muzykalnych i grających bardzo dobrze.

STANISŁAW ŁASIŃSKI — w latach 1980–91 opiekowałem się orkiestrą a właściwie wszystkimi zespołami które znajdowały się wtedy w Zespole Szkół Zawodowych w Trzcińcu. Kiedyś orkiestra wykorzystywana była do odprowadzania pracowników na miejsce stałego spoczynku. I tym zadaniom musieliśmy sprostać. Orkiestra gra na bardzo wysokim poziomie. Cieszy mnie, że grają w niej młodzi ludzie. Widzę przed nimi ogromne perspektywy i Ryszarda Drużbiaka, który jest dobrym trębaczem ale oprócz tego, dobrym kapelmistrzem, co rzadko idzie w parze.