13-15.09.2022
W dniach 13-14.09.2022 r. Członkowie naszego koła mieli okazję ponownie uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB w Bielsko-Białej.
ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań z czołowymi przedstawicielami przedsiębiorstw energetyki zawodowej i przemysłowej oraz projektantami czy dostawcami usług – zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Pracownicy branży elektrycznej Pionu Technicznego i Pionu Inwestycji z ELT oraz Spółki Eltur-Serwis mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie wytwarzania, przesyłania, magazynowania i użytkowania energii elektrycznej możliwymi do zastosowania w ELT. Zaznajomienie z trendami i najlepszymi działaniami w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych w zakresie działalności ELT. Bezpośrednie porównanie prezentowanych rozwiązań w celu wybrania najbardziej przydatnych w ELT do prowadzenia remontów, modernizacji i inwestycji.
W dniu 15.09.2022 r. Członkowie naszego koła mieli okazję zwiedzić Zamkowy Browar w Cieszynie.
Podczas zwiedzania przedstawiono nam krótką historię Browaru:
Budowę Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego w Cieszynie zlecił arcyksiązę Karol Ludwik Habsburg. Następnie po otwarciu Browaru w 1846 r., jego działalność była nadzorowana przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Nazwa „Zamkowy” przylgnęła do Browaru, gdyż wybudowano go na wzgórzu zamkowym, w sąsiedztwie habsburskiego zamku.
Cieszyn już wtedy posiadał bogatą tradycję piwowarską związaną z istniejącym sześć stuleci browarem miejskim produkującym piwo w niewielkich ilościach. Około 1840 roku na północnym stoku wzgórza zamkowego rozpoczęto budowę nowoczesnego browaru, który jako pierwszy w tej części Europy, miał na skalę przemysłową warzyć i butelkować piwo, znane później jako Pilzner zyskujący na popularności od połowy XIX wieku. Budowę Browaru ukończono w 1846 roku i natychmiast rozpoczęto trwającą do dziś produkcję, co czyni Arcyksiążęcy Browaru Zamkowy Cieszyn najdłużej nieprzerwanie działającym browarem w kraju.
Piwo z Cieszyna szybko zdobyło popularność nie tylko w Księstwie Cieszyńskim, ale także w całej habsburskiej monarchii, a piwo z Cieszyna można było zamówić również w samym Wiedniu. Ten sukces zachęcił rodzinę Habsburgów do otwarcia kolejnego browaru, tym razem w Żywcu. Pierwsi piwowarzy w młodszym browarze żywieckim pochodzili z Cieszyna.
Zabytkowe dziś maszyny z przełomu wieku do dzisiaj wykorzystywane są przez Arcyksiążęcy Browar Zamkowy Cieszyn w procesie tradycyjnego warzenia piwa.