Głównym organizatorem Turnieju jest Stowarzyszenie Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni. Od początku istnienia Turnieju w jego organizację były włączone Oddziały PGE GiEK SA – Elektrownia Turów oraz KWB Turów, a w szczególności redakcje czasopism ukazujących się przez wiele lat w obydwu Oddziałach – OKO oraz Biuletyn Turowa.

Od pierwszej edycji imprezy, czyli od 1984 roku patronat medialny nad Turniejem sprawuje Program III Polskiego Radia. W finale Turnieju swoje teksty satyryczne prezentują amatorzy wyłonieni podczas eliminacji w całej Polsce. Imprezami towarzyszącymi Finałowi Turnieju są występy znanych polskich kabaretów. Ogólnopolski Turniej to najstarsza impreza kulturalna w regionie i jedna z najstarszych w Polsce.

 

 

 

Turniej składa się z trzech oddzielnych konkursów na autorskie i wcześniej nigdzie nie publikowane i prezentowane. Są to:

 

  • teksty satyryczne,
  • sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych,
  • rysunki satyryczne.

Uczestnikami konkursu na sceniczną prezentację własnych utworów satyrycznych mogą być osoby lub grupy osób (max 3) – autorów/wykonawców. Uczestnicy Turnieju muszą mieć ukończone 18 lat, a jeden uczestnik może zgłosić swój udział w każdym z konkursów.

W ramach Turnieju Małych Form Satyrycznych wyłania się niezależnych zwycięzców każdego z konkursów. Wyboru Króla Łgarzy (w konkursie na sceniczną prezentację własnych utworów) i laureata Nagrody Złotego Kosy (w konkursie na tekst satyryczny) na dany rok dokonuje powołane przez organizatora jury.

Szczegóły na temat tej imprezy można uzyskać na oficjalnej stronie Turnieju Małych Form Satyrycznych: www.turniej.com.pl .