Osoby, które chcą skorzystać ze spacerów po zaporze, muszą pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, wprowadzonych przez administrację rządową w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.  Obiekt będzie dostępny do 3 listopada codziennie od 8:00 do 20:00. W czasie wakacji PGE GiEK planuje wydłużenie tego czasu do 21:30.

Zdecydowaliśmy się otworzyć zaporę na rzece Witka dla pieszych, aby zachęcić mieszkańców do bezpiecznej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Termin nie jest przypadkowy. Z uwagi na to, że w czasie trwającej epidemii podróże są ograniczone, Polacy szukają ciekawych form spędzenia wolnego czasu na terenie kraju. Spacery po koronie zapory są świetną alternatywą, oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – mówi Wioletta Czemiel – Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zaporę odbudowano po powodzi z 2010 roku by zwiększyć stabilność dostaw wody technologicznej do Elektrowni Turów, a tym samym produkcji i dostaw energii elektrycznej. Nowa zapora ma betonową konstrukcję wyposażoną w dodatkowe, samoczynne urządzenie upustowe w postaci przelewu labiryntowego  oraz  w przepławkę dla ryb. Odbudowany obiekt jest w stanie przepuścić znacznie większe ilości wody, niż poprzednia konstrukcja zapory. Badania modelowe przeprowadzone na Politechnice Wrocławskiej w sierpniu 2011 r. potwierdziły, że urządzenia upustowe odbudowanej zapory są w stanie bezpiecznie przepuścić w każdej sekundzie około 1500 metrów sześciennych wody.

 

zapora-na-rzece-witka.jpg
elturow_site