Kompleks Turów dla lokalnej społeczności z Czech
Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należą Kopalnia i Elektrownia Turów, angażuje się w rozwój społeczności lokalnej zarówno w Polsce, jak i za granicą. PGE GiEK wsparła organizację jednego z najbardziej prestiżowych festiwali kulturalnych w Europie Środkowej - Festiwalu Wallensteina (Valdštejnské slavnosti), który odbył się w dniach 19-21 maja w czeskim Frydlancie.
Festiwal Wallensteina to wyjątkowe wydarzenie, które od lat przyciąga artystów, entuzjastów kultury i miłośników historii. To doskonała okazja do promocji wartości kulturowych i artystycznych, a także do wzmacniania więzi pomiędzy Polską a Czechami szczególnie w rejonie Trójstyku, w którym funkcjonuje turoszowski kompleks energetyczny.
W tegorocznym programie Festiwalu Wallensteina można było znaleźć wiele atrakcji zarówno dla starszych jak i młodszych mieszkańców pogranicza. Występy muzyczne, pokazy historyczne i teatralne, wystawy i warsztaty edukacyjne to tylko niektóre z punktów bogatego programu festiwalu, w którym każdy miłośnik kultury znalazł coś dla siebie.
To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do odkrywania unikalnego dziedzictwa naszego regionu. Jesteśmy przekonani, że wspieranie takich inicjatyw kulturalnych przyczynia się do rozwoju lokalnych społeczności, budowania więzi międzyludzkich i kształtowania pozytywnych relacji między Polską a Czechami. Dążymy do wzmocnienia więzi transgranicznych i promowania wartości kulturowych w naszym regionie, nie tylko po polskiej stronie granicy – podkreśla Sławomir Wochna, dyrektor PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.
Atrakcje Festiwalu Wallensteina organizowane są w różnych miejscach miasta. Główny Plac T. G. Masaryka i przyległe uliczki zamieniają się w średniowieczny rynek z tradycyjnym rzemiosłem. Podczas wydarzenia organizowana jest m.in. uroczysta parada w strojach z epoki, w tym przybycie Albrechta von Wallensteina i jego świty oraz pokazy ognia. W parku miejskim uczestnicy festiwalu mogli zobaczyć obóz wojskowy, ambulatorium i łaźnię. W programie nie zabrakło walk rycerskich, uczt i bankietów, występów grajków, kuglarzy, tancerzy i wędrownych aktorów. W sobotę i niedzielę na łąkach w pobliżu szpitala miejskiego rozgrywa się tradycyjne bitwy. Scenerią festiwalu jest również Zamek Frýdlant, z którego na plac wyruszyła poranna i wieczorna procesja.
Uroczystości Wallensteina od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Bogatyni i okolic. Pierwsze historyczne Święto Wallensteina odbyło się już w 1934 roku a współczesna tradycja święta została wznowiona w 1994 roku.
Informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie internetowej organizatora: https://www.valdstejnske-slavnosti.cz/