Nasze oddziały

W sobotę 1 grudnia 2012 roku o godzinie 14:33 w PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Turów przeprowadzona została akcja wyburzenia chłodni kominowej nr 7. Wykorzystano w tym celu blisko 2 tys. mikro ładunków wybuchowych, które rozmieszczono w określonych punktach na żelbetonowej chłodni.

 

[caption id="attachment_11163" align="alignnone" width="1417" caption="Wyburzanie chlodni kominowej nr 7"][/caption]

 

Ze względu na inne obiekty znajdujące się w pobliżu, wyburzany obiekt musiał zawalić się niemal pionowo w dół z lekkim nachyleniem w kierunku północno – zachodnim. Dzięki prawie trzem miesiącom przygotowań, obliczeń i analiz możliwe było przeprowadzenie akcji zgodnie z założeniami i bez jakichkolwiek komplikacji. W zaledwie kilka sekund obiekt o wysokości 100 i średnicy 78 metrów zamienił się w 9,5 tys. ton betonowego gruzu.
 
 
Na 2013 rok zaplanowano wyburzenie jeszcze jednej chłodni – nr 9. Wcześniej, 17 marca 2012 roku wyburzono chłodnię kominową nr 8. Rozbiórka wysłużonych już obiektów to krok w kierunku przygotowania terenu pod budowę nowego bloku energetycznego.
 
Przedsięwzięcie budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów zakłada odtworzenie mocy wytwórczych elektrowni poprzez uruchomienie nowej jednostki wytwórczej w miejsce wycofywanych z eksploatacji trzech najstarszych bloków energetycznych nr 8, 9 i 10.
 
Nowy blok według planów ma mieć moc netto w przedziale 430-450MW. Moc nowego bloku wyznaczono na podstawie przeprowadzonych analiz, co zapewni pełne wykorzystanie dostępnych zasobów węgla w pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz całkowite wykorzystaniu potencjału produkcyjnego Elektrowni Turów.
 
Planowane jest przekazanie nowego bloku do eksploatacji w 2017 roku – 48 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.
 
[gallery link="file"]

elturow_site